Servo Kiosk

İnsansız satış yapabilen akıllı buzdolabı
Girişimin adı
Servo Kiosk
Web adresi
Kuruluş tarihi
Mart 2017
Şirketleşme
Evet
Takımın üye sayısı
5
Girişimin aşaması
Kullanıcılar
Kategori
Donanım, Yazılım
Sektör
Gıda & beslenme, Endüstriyel internet & IoT
Ürünün kullanım şekli
Mobil/Tablet (iOS), Mobil/Tablet (Android), Sunucu yazılımı (ör: veritabanı)
Şehir
Istanbul, Turkey

Girişimin özet bilgisi

Servo Kiosk ofis, okul, spor salonu gibi kapalı alanlarda taze, sağlıklı yiyeceklerin insansız şubeler ile satılmasını mümkün kılan bir IoT buzdolabıdır. Kullanıcılar mobil uygulamaya kaydolur ve ödeme bilgilerini girer. Kiosku kullanmak istedikleri zaman giriş yapıp kapağı açar ve raflardan dilediği yemeği alır. Kapak kapatıldığı zaman sistem alınan ürünleri tespit eder ve ödeme alınır.

Takım

Bora Karsak

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Servo'yu kurmadan önce uluslararası bir proje yönetimi danışmanlık firmasında İş Geliştirme yöneticisi olarak görev alıyordum.

Bülent Emet

Boğaziçi Üniversitesi'nde Ekonomi okurken yazılım ile tanıştım ve önemli firmalarda tecrübe edindikten sonra birinden exit yaptığım iki teknoloji firmasının kurucu ortağı oldum.

İş modeli

Hedef kitle

Dağıtım kabiliyeti olan taze/hazır yemek perakendecileri

Pazarlama stratejisi

B2B partnerler ile lokasyon bazlı çerçeve sözleşmeler yapılacak

Gelir modeli

Servo, kiosklarını gıda partneri olarak isimlendirdiği B2B müşterilerine donanım+yazılım hizmeti olarak aylık sabit ücret karşılığında kiralar. Müşteriler ise yapacakları satıştan gelir elde eder. Satış noktaları için Servo ofisler ile anlaşmalar yapar ve daha sonra bu noktaları gıda partnerlerinin ilgisine sunar.

Pazar bilgisi

Pazar büyüklüğü

$ 100.000.000

Rakipler

Rekabet

Teknolojik açıdan Servo'ya yakın tek ürün San Francisco'da Pantry Retail tarafından geliştilmiş ancak girişim bir gıda firması tarafından satın alındığı için B2C çalışıyor. Ayrıca Servo olarak mobil uygulama ile ödeme alarak çok daha esnek ve avantajlı bir teknoloji sunuyoruz.
Servo kadar gelişmiş olmamakla beraber diğer benzer teknolojilerin tümü Amerika'da. Avrupa ve Orta Doğu'da şu an Servo'nun rakibi bulunmuyor.

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

  • 2 Beta Test Lokasyonları
  • 4 Satış Lokasyonu Anlaşmaları
  • 2 Demo Aşaması Müşteri Anlaşmaları
  • 8 Partnerler harici kiralanan kiosk

Girişimin mevcut durumu

Prototipimizi, yazılımımızı ve mobil uygılamamızı tamamlayarak 2 lokasyonda 3'er aylık beta kullanıcı testleri yaptık ve ticarileşme aşamasına geldik. 4 işyeri ile partnerlerimizce işletilecek kiosk konumlandırmak üzere anlaştık. İki tane tanındık gıda partneri ile işbirliğine başladık. Biri yurtdışında olmak üzere iki müşteriye ilk etapta toplam 8 kiosk ile başlayarak kiralama anlaşması yaptık.

Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2018