SanatBulur.com

Sanatçılar ile sanatseverleri buluşturan pazaryeri
Girişimin adı
SanatBulur.com
Kuruluş tarihi
Mart 2017
Şirketleşme
Evet
Takımın üye sayısı
4
Girişimin aşaması
Ödeyen müşteriler
Kategori
Tüketici ürünleri, Yazılım
Sektör
E-ticaret & online pazaryeri
Ürünün kullanım şekli
Masaüstü
Şehir
istanbul, Turkey

Girişimin özet bilgisi

Sanatbulur.com resim, fotoğraf, heykel ve dijital baskı alanlarında eser üreten sanatçılar ile sanatseverleri buluşturan pazar yeridir. 2018 yılı sonunda FindsArt.com markası ile Türkiye, MENA ve Orta Asya'dan globale açılmak adına çalışmalarına devam eden girişim 2021 yılında 9.14 Milyar Dolar'a ulaşması beklenen Global Online Sanat Piyasası'nda doğunun sanat liderliğini almayı planlamaktadır.

Takım

Recep İlkbahar

YTÜ Elekt. ve Hab. Müh.'den mezun olduktan sonra e-ticaret ve dijital sektörlerde girişimcilikle ilgilenmiştir. Tasarım, finans, pazarlama ve satış gibi alanlarda kendisini geliştirmiş, sanata olan tutkusu ile girişim hayatını birleştirerek SanatBulur.com'un kuruluşunda yer almıştır.

Onur Basat

ODTÜ Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca İnsan Kaynakları alanında kurumsal tecrübe edinmiştir. Sanat yazarlığı da yapan girişimci, kurumsal taraftaki orta düzey yönetici pozisyonundan ayrılarak SanatBulur.com'un kuruluşunda yer almıştır.

Burak Karaca

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğrencisiyken Recep İlkbahar ile birlikte e-ticaret ve dijital alanlarda girişimcilik tecrübesi edinmiştir. Kurumsal hayatta SOC Operatörü olarak güvenlik alanında çalışırken SanatBulur.com'un kuruluşunda yer almış ve projenin teknik sorumluluğunu üstlenmiştir

Gülşah Ayhan

Hacettepe Üniversitesi Bilg. ve Belg. Yönetimi Bölümü'nü bitirdikten sonra 15 yıl boyunca kurumsal firmalarda internet projelerinde çalışmıştır. Pazarlama departmanındaki orta düzey yönetici pozisyonundan ayrılarak SanatBulur.com'un kuruluşunda yer almıştır.

İş modeli

Hedef kitle

Bağımsız sanatçılar ve 27 yaş üzeri beyaz yakalılar

Pazarlama stratejisi

Dijital kanallar ve partner mimarlık şirketleri ile kurumsal satış

Gelir modeli

Site üzerinden satılan tüm eserlerden %20 komisyon

Pazar bilgisi

Pazar büyüklüğü

$ 3.750.000.000

Rakipler

Rekabet

Türkiye'deki rakiplerimiz dolaylı olarak görülmektedir. Teknolojisini şirket içerisinde geliştiren, sanatçıya panel sunarak organizasyon yükünü ortadan kaldıran, dolayısıyla sanatçı ile sanatseveri doğrudan online ortamda buluşturan başka bir şirket bulunmamaktadır. Global rakiplerde ise MENA ve Orta Asya açılımı bulunmamaktadır. Amacımız FindsArt.com markası ile 2018 yılında globale açılarak pazara ilk giren konumunu kullanmak ve 2021 yılında doğunun sanat lideri pozisyonunda bulunmaktır.

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

  • 130 Sanatçı Sayısı (Son 6 ayda)
  • 200 Müşteri Sayısı (Son 6 ayda)
  • 26 Sipariş Sayısı (Son 6 ayda)
  • 30 Hedeflenen Sanatçı Sayısı (Aylık - 2018)
  • 250 Hedeflenen Müşteri Sayısı (Aylık Ortalama - 2018)
  • 50 Hedeflenen Sipariş Sayısı (Aylık Ortalama - 2018)

Girişimin mevcut durumu

Mart 2017'de faaliyete aldığımız girişimimiz ile dört aylık bir MVP sürecinin ardından tam olarak Ağustos 2017'de hazır duruma geldik ve ilk müşterilerimizi edinerek satışlarımızı gerçekleştirdik. Böylelikle iş modelimizi doğruladığımız pazarda, 20 sanatçı ile başladığımız mart ayından bu güne 100'den fazla sanatçı ve 1000'den fazla eseri temsil eder noktaya geldik. Türkiye İş Bankası ile Eylül-Ekim ayları içerisinde Yüz Yüze Bankacılık Müşterileri'ni kapsayan geniş çaplı bir kampanya oluşturduk ve 2018 Şubat ayında daha büyük bir kampanya için anlaşma sağladık. İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi'nde yarı finale kadar yükselirken çok değerli mentorler ile çalıştık ve 5 yıllık finansal raporlarımız ile global açılım için ihtiyacımız olacak süreçleri planladık. Webrazzi Arena 2017'de sahneye çıkan 10 girişimden biri olarak global markamız FindsArt.com'un landing page lansmanını gerçekleştirdik. Sıfır bütçe ile son 3 ayda 25 Bin TL'lik satış hacmi yakaladık.

Diğer bilgiler

- İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi
- İTÜ BigBang Yarı Finalisti
- Webrazzi Arena 2017 Finalisti

Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2018