Notedu

Notedu, ders ve sınav notu pazaryeri platformudur.
Girişimin adı
Notedu
Web adresi
Kuruluş tarihi
Temmuz 2016
Şirketleşme
Evet
Takımın üye sayısı
2
Girişimin aşaması
Ödeyen müşteriler
Kategori
Tüketici ürünleri, Yazılım
Sektör
E-ticaret & online pazaryeri, Eğitim
Ürünün kullanım şekli
Masaüstü, Mobil/Tablet (Android)
Şehir
Istanbul, Turkey

Girişimin özet bilgisi

Notedu, öğrenciler için bir ders notu pazar yeridir. Üniversite öğrencileri derste tuttukları notları satabilir veya buradan ders notu satın alabilirler. Ders ve sınav hazırlık notlarının çağın dijitalleşme eğilimine uyarak sanal ortama taşınmasını sağlamaktadır. Kişiden kişiye (P2P) eğitimin hızla geliştiği bu dönemde bu yönde bir yaklaşımla öğrencilerin gelir elde ettiği bir platform sunmaktadır

Takım

İren Saltalı

İTÜ bilgisayar mühendisliği yüksek lisans mezunuyum. Tezimde makine öğrenmesi üzerine çalıştım. 8 yıl çalıştığım Deniz Kuvvetlerinden yakın zamanda istifa ettim. Son görev yerim olan Araştırma Merkezi Komutanlığında yazılım mühendisi ve sistem yöneticisi olarak görev yaptım.

Merve Saltalı

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 3 senedir bir şirkette avukat olarak görev yapmaktayım.

İş modeli

Hedef kitle

İçerik sağlayıcılar ve satın alanlar

Pazarlama stratejisi

Sosyal medya takipçileri fazla olan eğitimciler üzerinden.

Gelir modeli

Notedu'nun öncelikli gelir modeli içerik satışı üzerinden alınan komisyonlardır. Bu gelir modeli halihazırda aktif ve işlemektedir. Ayrıca platformumuzun gelişimi ile birlikte abonelik, satıcı üyeler için ek özelliklerin satışı ve reklamları da gelir modelimize ekleyeceğiz.

Pazar bilgisi

Pazar büyüklüğü

$ 46.600.000.000

Rakipler

Rekabet

Rakiplerimiz arasında bizimle benzer şekilde çalışan sadece OneClass ve Dersleri Kurtaran Adam olmakla beraber diğer rakiplerimiz de aynı kitlenin aynı sorununu sadece farklı yöntemler ile çözüyorlar. Bizim öncellikli olarak üstünlük kurmaya çalıştığımız rakiplerimiz fotokopiciler ve DKA. Bu rakipler ile kalite, anlayış, özellikle satıcılara sunduğumuz değer, altyapı ve işleyiş gibi alanlarda fark yaratıyoruz.

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

  • 2.100 Kayıtlı kullanıcı sayısı
  • 6 Power User
  • 450 Günlük ortalama tekil ziyaretçi
  • 1.100 Aylık Ciro (TRY)
  • 380 Ders Notu Sayısı

Girişimin mevcut durumu

Notedu'yu, eğitimde dijitalleşme eksikliğinin farkına vararak 2016 yılının başlarında eşimle birlikte kurmaya karar verdik. Notedu'nun marka ve isim haklarını koruma altına aldık ve 2016 Temmuz'da şirketleştik. Notedu az bir bütçe ile Türkiye'deki çevrimiçi rakipleri ile başabaş noktasına gelmiş ve giderek büyük bir hızla gelişimine devam etmektedir. Özellikle bütçe kısıtlarının da etkisi ile organik ziyaretçi ve SEO'da iyi bir konuma gelmiştir. İTÜ Çekirdek bünyesinde olmanın da sayesinden kurucular daha önce tecrübelerinin olmadığı alanlar da kendilerini geliştirmiş ve olayın bilincinde sağlam adımlarla Notedu'yu geliştirmektedirler.

Diğer bilgiler

Big Bang 2015 Yarı Final
Altın Örümcek 2017 Finalist

Yayınlanma tarihi: 22 Nisan 2018