Fosefi

TV Film Video Endustrisi İçin B2B Pazaryeri
Girişimin adı
Fosefi
Web adresi
Kuruluş tarihi
Mayıs 2016
Şirketleşme
Evet
Takımın üye sayısı
3
Girişimin aşaması
Prototip
Kategori
Yazılım
Sektör
İletişim & medya, Kurumsal yazılım, Müzik & eğlence
Ürünün kullanım şekli
Masaüstü, Mobil/Tablet (iOS), Mobil/Tablet (Android)
Şehir
Istanbul, Turkey

Girişimin özet bilgisi

Fosefi, Televizyon, Video On Demand, IpTv içeriklerinin (Dizi, Film, Belgesel, Çizgi Film, Reality Tv Showlar vs.) ticaretinin online, global ve B2B olarak yapılmasına imkan sağlayan bir pazaryeridir. Bu pazaryerinde icerik sahipleri oturdukları yerden içeriklerini Dünya'ya satabilir ve Tv, VOD yöneticileri gibi alıcılar oturdukları yerden Dünya'dan içeriklere ulaşıp satın alabilirler.

Takım

Serhan Serry Yildirim

Universite egitimini sirasiyla Kadir Has Uni - Santa Monica College - UCLA ve CULA'da tamamladi. 2010'da Los Angeles'da Film sektorunde calismaya basladi. 2012'de Los Angeles'da "Istangeles Productions" 2016'da ise "Fosefi"yi kurdu. Hali hazirda bu iki sirketi yonetmekte.

İş modeli

Hedef kitle

Tv Kanalları, VOD'lar, IpTv'ler, İçerik Üreticileri, Distribütörler

Pazarlama stratejisi

Canlı Uyarılar, Fuarlar, Email&Tele Marketing, Guerilla&Google Ads

Gelir modeli

ANA GELİR MODELLERİ: Subscription ve Commissions
- Yeni üye, kaydını tamamlarken depozito ödemesi yapar ve bu depozitoyu site üzerinden yapacağı ilk ticarette, indirim olarak iâde alır.
YAN GELİR MODELLERİ:
1) Fosefi Originals: Fosefi tarafından üretilmiş ve tüm geliri Fosefi'ye ait içeriklerdir
2) Fosefi Danışmanları: Doğru ve uygun alıcılar ile içerikleri buluştururlar
3) Ülke Raporları: Ülke ve içerik uyumluluğu raporudur
4) Site İçi Avantajlar ve Reklamlar

Pazar bilgisi

Pazar büyüklüğü

$ 300.000.000.000

Rakipler

Rekabet

FOSEFI, online içerik ticaretini keşfeden ilk şirketlerdendir ve burada ki tek ve en güçlü rakibi; TRX isminde ki Ingiliz şirkettir. Trx, Fosefi ile hemen hemen aynı zamanlarda yola çıkmış ve kısa sürede konsepti ve pazarda ki geleceği kanıtlayarak, sektörün 2 devi SKY ve Channel4'dan toplamda USD $6.3Milyon yatırım almıştır.

Fosefi'nin pazarda Trx ile rekabet etmek için kullanacağı bazı avantajlar şunlardır;
1- 4K Full İçerik Görüntüleme
2- Rating Sistemi
3- Ekstra Video Koruma vs...

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

  • 42 Saticilar (Yayin Hakki Sahipleri)
  • 19 Alıcılar (Tv Kanalları, VOD'ler, IpTv'ler...)
  • 225 İçerik Sayısı

Girişimin mevcut durumu

Fosefi ekibi, Fosefi'nin, B2B bir iş modeline sahip olması ve Dünya'nın en büyük pazarlarından biri olan Televizyon/Film/Video sektörünün ticaret alışkanlıklarını değiştirmeyi hedeflemesi bakımından, online gereklilikler kadar offline gereklilikleri de önemsemektedir. Bu doğrultuda online tarafda en kısa zamanda beta sürümünü yayınlamak için çalışan ekip, aynı zamanda offline kısımda da potansiyel müşteriler ile ilişkiler kurup, sözlü anlaşmalar yapmakta ve beta sürümünün yayınlanması ile birlikte, hem beta sürümünü test edecek yeterli üye sayısına ulaşmayı, hem de yeni kurulan bu sisteme üyeleri alıştırarak, sistemin motorunu işler hale getirmeyi hedeflemektedir. Fosefi ekibi, bu doğrultuda Türkiye ve Dünya'dan alıcılar ve satıcılarla sözlü veya yazlı anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmalara Youtube, Facebook gibi platformlarda fenomenleşen bazı video kanallarıyla, Tv içerikleri üretme konusunda yapılan anlaşmalarda dahildir.

Diğer bilgiler

1- Fosefi, E-Tohum'un 2017 yılında seçtiği 15 girişim arasındadır.
2- Fosefi, "RedHerrings" tarafından düzenlenen Avrupa'nın en iyi 100 startup'i ödülüne adaydır.
3- Fosefi, Dünya'nın en büyük ve en prestijli Televizyon-İçerik fuarı olan MipTv'nin 2017'de davet ettiği startuplar arasındadır.

Yorum ekle

Dünya'nın en büyük sektörlerinden birinin ticaret alışkanlıklarını değiştirmenin kolay olmadığının farkındayız. Fakat daha önce Müzik ve Kitap sektöründe yaşanan bu devrimin, Tv-Film-Video sektöründe de yaşanması kaçınılmazdır. Internet'in, Televizyonlar üzerinde kurduğu baskı ve kanalların hızla düşen bütçeleri, hergün bir yenisi açılan Video On Demand siteler ve IpTv'ler, "cloud" devrimi ile yayılan video içerik izleme alışkanlıkları, mobil cihazların video içerik izlemeye uygun hale gelmesi, gelişen teknoloji ile düşen prodüksiyon maliyetleri ve Dünya çapında artan yaratıcılık, bu sektörde yaşanacak olan devrimin, ayak seslerini duyurmaktadır. Fosefi bu devrimin öncülerinden olmayı hedeflemektedir.

Yayınlanma tarihi: 16 Mayıs 2017